Dariusz Mizera urodził się 29 grudnia 1967 r. w Bytomiu. Muzyczną edukację rozpoczął w Szkole Muzycznej w Bytomiu pod okiem znanego pedagoga i kontrabasisty prof. Gerarda Przybyły (pierwszego solo kontrabasisty Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach).

Wzbogacał swe umiejętnoœci gry na kontrabasie w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Tadeusza Pelczara. W wieku 21 lat otrzymał stanowisko zastępcy solo kontrabasisty w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie.

Po ukończeniu studiów nie zaprzestał poszukiwañ w doskonaleniu techniki wykonawczej na instrumencie. Mistrzowskie kursy z takimi mistrzami kontrabasu jak Evgeniy Kolossov/Rosja, Francois Rabbath/Francja oraz Franco Petracchi/Włochy otwierały przed nim nowe mo¿liwoœci i doœwiadczenia muzyczne. Dariusz Mizera w 1990 otrzymuje stanowisko pierwszego kontrabasisty w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą koncertował wykonując dzieła Mozarta, Rossiniego oraz dzieła
polskich kompozytorów w całej Europie.

W 1995r. otrzymał stanowisko pierwszego solo kontrabasisty w Malmo Symphony Orchester w Szwecji, a w lipcu tego roku otrzymał propozycje lidera grupy kontrabasistów w Duńskiej Orkiestrze Radiowej (Danish Concert Orchestra). Oœmioletni pobyt w Danii był bardzo intensywnym okresem w ¿yciu artysty.

Koncerty solowe z orkiestrą, recitale, nagrania dla duńskiego radia, tutaj te¿ wydał swoją pierwszą solową płytę z dziełami Bottesiniego. Giovanni Bottesini Competition we Włoszech gdzie zajął miejsce drugie oraz w 2002r. w Bukareszcie Konkurs Kontrabasowy im. Joseph Prunner zajął miejsce pierwsze.

Dariusz Mizera brał udział i otrzymał nagrody również na konkursach w Polsce takich jak, Przesłuchanie młodych kontrabasistów w Elblągu (trzecie miejsce), Konkurs muzyki kameralnej we Wrocławiu (pierwsze miejsce), Adam Bronisław Ciechañski Competition (pierwsze miejsce) oraz Yamacha Foundation of Europe
(pierwsze miejsce).

Od 2002 roku Dariusz Mizera jest pierwszym solo kontrabasistą Opery w Zurychu, a w roku 2005 otrzymał stanowisko Profesora w Wy¿szej Szkole w Neuchatel w Szwajcarii. Koncertuje i współpracuje regularnie z Kammer Zuercher Orchester, Solisten Zug, Neuchatel Orchester, Kammer Ensamble Chaemeleon, Arauer Symphony Orchester.

Copyright © 2017 World Bass Festival