urodzony na Kubie, rozpoczął grę na trąbce w wieku 8 lat w Havana National School of Arts (1990-1994). W 14 roku życia występował z Bobby Carcasesem i Afro Jazz Band. Później z Chucho Valdezem i Irakere Band, a także z Habana Ensemble i wielu innych projektach z wieloma znanymi muzykami jak : Paquito de Rivera, Giovani Hidalgo, Eddy Palmieri, Tata Guines, Changuito, Miguel Anga, Ivan Lins, Wynton Marsalis, Roy Hagrove i inni. El Indio nagrał 3 albumy, "Nuevos Horizontes", z Drayfus Jazz- Sony Music France w 2001, "Mundo Oscuro" z Video Arts Music Japan w 2002 i nowy album "Maferefun Papa Shango". El Indio gra na nim na różnych instrumentach: tenorowym I sopranowym saksofonie, fortepianie, perkusji a także śpiewa.

Od czasu jego debiutu w Europie jako EL Indio Quintet występował we Francji na takich festiwalach jak: Marciac Jazz Festival, Nice Jazz Festival, American Jazz Festival, Django Reinhardt Jazz Festival, Brignoles Jazz Festival, Nancy Jazz Pulsations Jazz Festival, Descinqcontinents Jazz Festival, Clermont Ferrand
Jazz Festival a także Estoril Jazz Festiwal, Portugalia, Aarhus Jazz Festiwal, Dania Burghausen Jazz Festiwal, Niemcy, Playboy Jazz Festiwal, Los Angeles (USA).

Copyright © 2020 World Bass Festival