Andrzej Zubek, urodzony 6 kwietnia 1948 roku w Bielski Białej, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej (Wydział Instrumentalny oraz Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej) – kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent.

Współtwórca duetu fortepianowego Banasik-Zubek, którego działalność przypada na lata 1974-1984.

Współpracuje z Operetką Śląską (Gliwicki Teatr Muzyczny) – w latach 1991-2000 jako kierownik muzyczny, realizator i dyrygent wielu operetek i musicali („West Side Story”, „Wiktoria i Jej Huzar”, „Zorba”, „Król Włóczęgów”, „Pougy and Bess”, „Chicago”), autor musicalu dla dzieci i młodzieży „Sezam Ali Baby” wystawionego z powodzeniem na gliwickiej scenie.

Jeszcze w Liceum Muzycznym w Bielsku-Białej powołał do życia zespół jazzowy, który przemianowany później na „Silesian Jazz Quartet” zdobył nagrody i wyróżnienia na imprezach jazzowych w Polsce.

Andrzej Zubek jest twórcą (1972 r.) i aktualnym leaderem big-bandu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jego ważniejsze kompozycje to: „Tryptyk na zespół wokalny i sekcje rytmiczną”, „Etiudy na big-band”, „Swinging Cellos”, musical „Pantaleon i Wizytantki”.

Profesor Instytutu Jazzu prowadzšcy klasę kompozycji i aranżacji. Dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w latach 1990-1996. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Kompozycji iAranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Copyright © 2019 World Bass Festival