David Gazarov, fortepian

Niemiecko – armeński pianista David Gazarov studiował w Konserwatorium w Baku pod kierunkiem uczennicy Szostakowicza, Elmiry Nazirovej. Jazz już w tamtym wczesnym okresie odgrywał dużą rolę w życiu artysty. W roku 1989 wyruszył do Moskwy aby studiować fortepian jazzowy w prestiżowym Państwowym Instytucie Muzycznym im. Gniessinych. Wśród licznych nagród zdobył także pierwszą nagrodę na Pierwszym Rosyjskim Konkursie Jazzowym w 1990 roku co przyczyniło się do licznych zaproszeń na najważniejsze festiwale jazzowe w Moskwie, St. Petersburgu, Tbilisi i Erewaniu. W konsekwencji wyjazdu do Moskwy, David Gazarov pojawiał się regularnie w towarzystwie międzynarodowych sław jazzowych takich jak Niels-Henning Orsted Pedersen, Jimmy Woode, James Morrison i Martin Drew na Montreux Jazz Festival, Stuttgart Jazz Open i w wielu innych miejscach grając jazz, muzykę klasyczną aż do jego własnych kompozycji.

 

Kilian Forster, kontrabas

Kilian Forster był członkiem Fundacji Herberta von Karajana Berlińskiej Filharmonii i jednocześnie koncertmistrzem Orkiestry Gewandhaus w Lipsku. Następnych dziesięć lat był koncertmistrzem Drezdeńskiej Filharmonii. W tym czasie koncertował po całym świecie dając solowe recitale i koncerty z takimi dyrygentami jak Leonard Bernstein, Sesji Ozawa, Sergiu Celibidache i Riccardo Muti. Wszyscy oni wywarli ogromny wpływ na jego muzyczny rozwój. Działo się to w tym samym okresie kiedy rozkwitała jego druga wielka miłość: jazz we wszystkich jego przejawach, ze szczególnym naciskiem na poszerzenie o klasykę. Jego główną aktywnością jako kreatywnego artysty jest współpraca z Klazz Brothers. Współpracował także w salach koncertowych z Jacques’em Loussier’em i Martin’em Drew’em. W ramach swoich artystycznych administracyjnych obowiązków rozwinął Dresden Jazz Festival tworząc jego markę nie tylko w jego rodzimym
mieście lecz także w szerokim świecie jazzu.

 

Tim Hahn, perkusja

Tim Hahn studiował perkusję w Cottbus, Dreźnie i Rotterdamie. Brał udział w wielu klasach mistrzowskich i warsztatach m.in. w Drummers Collectiva w Nowym Jorku i Musicians Institute w Los Angeles. Jest ceniony jako sesyjny i studyjny perkusista. Uczestniczył w wielu nagraniach CD z wybitnymi artystami. Poza jego znaczącymi wykonaniami telewizyjnymi z artystami kalibru Jose Carrerasa i Andrea Bocelli’ego Tim Hahn jest członkiem European Jazz Collectives a także perkusistą zespołu MerQury, stworzonego dla uczczenia pamięci najsłynniejszego zespołu europejskiego Queen. W roku 2008 założył znany zespół Ensemble Cuba Nova.

 

Copyright © 2020 World Bass Festival