Koncertmistrz kontrabasów, Nowozelandzkiej Orkiestry Symfonicznej od roku 2006

Urodzony w Brazylii japoński kontrabasista HIROSHI IKEMATSU - artysta wyjątkowo utalentowany i uznawany za jednego czołowych kontrabasistów w Japonii - zdobył sławę dzięki licznym działaniom muzycznym.

Ikematsu rozpoczął naukę gry na kontrabasie w wieku 19 lat pod kierunkiem Shunsaku Tsutsumi. Podczas studiów w Toho Gakuen College, Ikematsu był regularnym
uczestnikiem prestiżowych warsztatów i festiwalu Gary’ego Karra – jednego z najważniejszych solistów-kontrabasistów na świecie i pedagoga pochodzącego z Kanady. W 1989 roku Ikematsu dołączył do NHK Symphony Orchestra w Tokio, a w 1994 r. został pierwszym kontrabasistą tego zespołu. Ikematsu występował nie tylko jako solista, lecz również prowadził zespół smyczkowy Vega - który regularnie występuje na dorocznych koncertach - a także założył zespół kontrabasów.

Dodatkową formą działalności artystycznej Ikematsu, obok muzyki kameralnej w zespole “Kioi Symfonietta” i “Tokyo Ensemble”, jest także działalność w zespole “Pleiade Quintet”, który wsławił się z wykonawstwem muzyki współczesnej i wydał album z BMG.

Ikematsu został uznany za wybitnego japońskiego kontrabasistę już po pierwszym recitalu solowym w Casals Hall w 1999 r. Występował z wieloma wybitnymi muzykami oraz z sukcesem wydał 4 solowe płyty. Jego wyjątkowy program, łączący wykonania solowe z wykonaniami zespołowymi, również okazał się wielkim sukcesem. Ikematsu prowadził zajęcia w KUNITACHI College of Music, a także w Toho Gakuen College w Tokio. Decydując się na współpracę z orkiestrą NZSO – w której od kwietnia 2006 r. pełni funkcję pierwszego kontrabasisty - przeprowadził się z rodziną do Nowej Zelandii

Znany także jako entuzjasta łowienia pstrągów, campingu oraz piłki nożnej, Ikematsu lubi spędzać wolny czas z dwójką swoich dzieci. Nie dziwi zatem fakt, że przeprowadził się do wymarzonego do takich rozrywek kraju - Nowej Zelandii.

Copyright © 2020 World Bass Festival