Volkan Orhon urodzony w Turcji, rozpoczął naukę gry na kontrabasie w wieku 12 lat, spędzając swą młodość na koncertowaniu w całej Europie z Mediteranean Youth Solists. Po uzyskaniu dyplomu w Ankarze, w klasie Tapira Sumera, został członkiem tamtejszej Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej. W 1991 roku rozpoczął studia w klasie Garry Karra w Hartt School of Music. Obecnie jest profesorem-asystentem na Uniwersytecie Iowa oraz koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Cedar Rapids.

Volkan Orhon jest jednym z najbardziej uznanych za muzykalność i wirtuozerię kontrabasistów na świecie. Jest zwycięzcą nowojorskiego Konkursu dla Koncertujących Artystów i laureatem konkursu ISB w kategorii solowej. Jest również finalistą (I nagroda) konkursu zorganizowanego przez Amerykański Stowarzyszenie Nauczycieli Instrumentów Smyczkowych.

Volkan Orhon wystepował z wieloma muzykami międzynarodowej sławy, takimi jak Garry Karr, Fazie Say czy Emerson String Quartet. Jest solistą orkiestr symfonicznych: Adana i Bursa (Turcja), El Paso, Cedar Rapids i Hartford. Jako entuzjasta muzyki kameralnej Orhon jest zapraszany do współpracy z Royal Chamber Music Festival (Nowy Jork), Saint Vincent College, Chamber Music Series i Arizona Friends of Chamber Music. Ma na swym koncie występy na prestiżowych festiwalach, m.in. w Montreux, Montpellier, Saint Denis-Paris czy na festiwalach jazzowych w Stambule i Izmirze. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z symfonikami w Detroit oraz z orkiestrami operowymi w Hartford i Connecticut.

Jako pedagog Volkan Orhon zapraszany jest jako naukowiec do prowadzenia warsztatów w USA i za granicą. Współpracuje również z Amerykańskim Stowarzyszeniem Suzuki i ISB. Prowadził klasy mistrzowskie m.in. w Bursa State Conservatory i Eskisehir Anatolian University (Turcja), Arizona State University, University of Michigan oraz podczas Letniego Festiwalu muzycznego Pocatello (Idaho).

Copyright © 2020 World Bass Festival