I Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy

Wratislavia

Wrocław 3-9 sierpnia 2008
Patron Honorowy Maestro Gary Karr


Regulamin


Nazwa i termin Konkursu

I Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia
Wrocław 3-9 sierpnia 2008
Patron Honorowy Maestro Gary Karr

Miejsca Konkursu

Pierwszy i drugi etap
Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Plac Jana Pawła II nr 2, 50-043 Wrocław

Finał
Państwowa Filharmonia im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu


Organizator Konkursu

Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów z siedzibą w Akademii Muzycznej
Plac Jana Pawła II nr 2 pok. 209, 50 – 043 Wroclaw


Współorganizatorzy Konkursu

Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Państwowa Filharmonia im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu
Wydział Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu
Ministerstwo Kultury i Sztuki
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu


Termin i harmonogram Konkursu

3 sierpnia 2008 Uroczyste otwarcie Konkursu i losowanie kolejności uczestnictwa
4-5 sierpnia 2008 I etap
6-7 sierpnia 2008 II etap
8 sierpnia 2008 Finał
9 sierpnia 2008 Koncert Laureatów

Adres Konkursu

Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, Akademia Muzyczna
Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia
Plac Jana Pawła II nr 2, 50 – 043 Wrocław
Telefon/Fax: +48 71 322 0 333 kom. +48 601 566 008
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. or Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jury Konkursu

Thomas Martin ( Wielka Brytania) – Przewodniczący Jury
Tadeusz Górny (Polska)
Miloslav Jelinek (Czechy)
Irena Olkiewicz (Polska)
Frank Proto (USA)
Grażyna Pstrokońska-Nawratil (Polska)
Catalin Rotaru (Rumunia/USA)
Tadeusz Wielecki (Polska)
Jury pracuje według odrębnie sporządzonego i zatwierdzonego przez członków Jury regulaminu. Decyzje Jury są ostateczne, nieodwołalne i niezaskarżalne.

 Warunki uczestnictwa

Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia przeznaczony jest dla kandydatów w dwóch kategoriach wiekowych:

A. Starsza Kategoria dla urodzonych przed 3 sierpnia 1990 lecz po 2 sierpnia 1978 roku
B. Młodsza Kategoria dla urodzonych przed 3 sierpnia 1994 lecz po 2 sierpnia 1990 roku

W celu zgłoszenia uczestnictwa należy:

Nadesłać do dnia 1 maja 2008 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres Konkursu:

Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia
Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, Akademia Muzyczna
Plac Jana Pawła II nr 2, 50-043 Wrocław, Poland

następującą dokumentację:

• wypełnioną wyłącznie w języku angielskim Kartę Uczestnictwa (wzór w załączeniu)
• kopię dokumentu stwierdzającego datę urodzenia uczestnika
• fotografię (format paszportowy, podpis na odwrocie fotografii)
• CD z życiorysem w języku polskim i angielskim, fotografią i programem kandydata.
• kopię dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 100 Euro

Opłatę rejestracyjną w wysokości 100 Euro należy przesłać wyłącznie na następujące konto:

Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, Wrocław
Dominet Bank S. A. o/Wrocław
Nr konta: 54 1690 0013 2039 7305 5534 0001
„Konkurs Kontrabasowy”
Koszty bankowe ponosi kandydat
Uczestnicy z Polski przesyłają równowartość kwoty 100 Euro w PLN według średniego kursu NBP na dzień wpłaty

 Kwalifikacja uczestników do Konkursu

1. Na podstawie nadesłanych formularzy zgłoszeniowych do udziału w I etapie Konkursu dopuszczonych zostanie maksymalnie 60 uczestników w obydwu kategoriach spełniających warunki zawarte w regulaminie Konkursu.

2. Do II etapu dopuszczonych zostanie nie więcej niż 16 uczestników w Starszej Kategorii i nie więcej niż 8 uczestników w Młodszej Kategorii.

3. Do Finału dopuszczonych zostanie nie więcej niż 6 uczestników – Laureatów Konkursu w Starszej Kategorii i nie więcej niż 4 uczestników – Laureatów Konkursu w Młodszej Kategorii.

Wymagania programowe

Konkurs składa się z trzech etapów i przebiega w dwóch kategoriach:
Starszej dla kandydatów urodzonych po 3 sierpnia 1990 ale przed 2 sierpnia 1978
Młodszej dla kandydatów urodzonych po 3 sierpnia 1994 ale przed 2 sierpnia 1990

Pierwszy Etap Kategoria Starsza:

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. J. S. Bach – Preludium i jedna inna część z jednej z Suit na wiolonczelę solo (dowolny strój i wydawnictwo)
2. A. Egilsson – „An Old Fashioned Piece”
3. H. Fryba – Preludium i jedna inna część z Suity w dawnym stylu
4. M. Gajdos – Preludium i Fuga

Kaprys lub Tarantella do wyboru z następujących:

1. I. Bille – 24 Capriccios
2. G. Bottesini – Tarantella
3. M. Gajdoś – 12 Capriccios
4. R. Glier – Tarantella
5. E. Nanny – 10 Capriccios
6. B. Poradowski – 3 Capriccios

Utwór obowiązkowy:

Mateusz Ryczek – „Kręgi Saturna” na kontrabas solo
(Utwór zostanie wysłany na adres kandydata po otrzymaniu karty zgłoszenia i wpłaty rejestracyjnej)

Pierwszy Etap Kategoria Młodsza:

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. J. S. Bach – Preludium z jednej z Suit na wiolonczelę solo (dowolny strój i wydawnictwo)
2. H. Fryba – Jedna dowolna część z Suity w dawnym stylu

Kaprys lub Tarantella do wyboru z następujących:

1. I Bille – 24 Solo Capriccios
2. M. Gajdos – 12 Solo Capriccios
3. E. Nanny – 3 Capriccios with piano
4. S. B. Poradowski – 3 Solo Capriccios (PWM)
5. J. Raff – Tarantella op. 85

Utwór obowiązkowy:

T. Natanson – „Trzy utwory” na kontrabas i fortepian (PWM)
(Utwór zostanie wysłany na adres kandydata po otrzymaniu karty zgłoszenia i wpłaty rejestracyjnej)


Drugi Etap Kategoria Starsza:

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. 6. P. Askim – „Edge” (2003)
2. P. Askim – „Vital Signs” (1998)
3. R. Augustyn – „Cyclic piece” nr. 2
4. G. Bracali – „Soliloquy” (2004)
5. J. Francaix – „Theme Varie” (1976)
6. M. Gajdos – „Invocation” (2002)
7. K. Guettler – „Variations on the tune greensleeves” (1979)
8. T. Hauta – aho – Kadenza (1978)
9. D. Jack – „The persistence of memory” (2001)
10. F. Rabbath – „Breiz”
11. F. Rabbath – „Poucha Dass”
12. S. Schaefer – „Geh” (2003)
13. S. Schaefer – „Sul A” (2002)
14. E. Tabakov – „Motivi”
15. P. Vasks – “Bass Trip”
16. J. Zbinden – Hommage a’ J.S. Bach op. 44 (1969)
17. E. Ziporyn – „Hval” (2007)

Jedna z następujących Sonat do wyboru:

1. J. S. Bach – Sonata g-minor BWV 1029
2. J. S. Bach – Sonata D–major BWV 1028
3. K. Dillmann – Sonata e –minor
4. H. Eccles – Sonata g–minor (a-minor)
5. C. Franck – Sonata A - major
6. G.F. Haendel – Sonata g-minor (a-minor)
7. F. Hertl – Sonata
8. P. Hindemith – Sonata (1949)
9. T. Kawakami – Sonata
10. S. Lancen – Sonata C – major
11. A. Misek – Sonata A – major
12. A. Misek – Sonata e – minor
13. F. Proto – Sonata 1963
14. F. Schubert – Sonata „Arpeggione”
15. J.M. Sperger – Sonata h –minor T36
16. J. M. Sperger – Sonata D - major T38
17. J. M. Sperger – Sonata D - major T39
18. J.M. Sperger – Sonata D – major T40

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. G. Bottesini – „Capriccio di Bravura”
2. G. Bottesini – Variations „Carneval di Venice”
3. G. Bottesini – „Allegretto Capriccio”
4. G. Bottesini – “Bolero”
5. G. Bottesini – Fantasie „Lucia di Lammermoor”
6. G. Bottesini – Fantasie „La Sonnambula”
7. G. Bottesini – Fantasie „Beatrice di Tenda”
8. G. Bottesini – Variations „La Molinara”
9. N. Paganini – „Moses Variations”


Drugi Etap Kategoria Młodsza:

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. M. Gajdos – „Solo in a”
2. B. Konowalski – „Yad Vashem”*
3. F. Rabbath – „Crazy Course”**
4. F. Rabbath – „Concerto in One Part”**
5. F. Rabbath – „Kobolds”**
6. F. Rabbath – „Sete Quate”**
* opublikowany przez Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów w magazynie „Kontrabasista” No. 2/3, 1996
** Liben Music Publishers – F. Rabbath “Solos for the Double Bassist”

Jedna z następujących Sonat do wyboru:

1. A. Corelli – Sonata d-minor
2. H. Eccles – Sonata g-minor (a-minor)
3. G.F. Haendel – Sonata g-minor (a-minor)
4. W. de Fesch – Sonata G-major
5. J.E. Galliard – Sonata F-major
6. J.E. Galliard – Sonata a-minor
7. B. Marcello – Sonata a-minor
8. B. Marcello – Sonata G-major
9. B. Marcello – Sonata e-minor
10. B. Marcello – Sonata g-minor
11. B. Marcello – Sonata F-major
12. B. Marcello – Sonata C-major
13. B. Marcello – Sonata D-major
14. A.Misek – Sonata A – major
15. J.M. Sperger – Sonata h –minor T36
16. J.M. Sperger – Sonata D - major T38
17. J.M. Sperger – Sonata D - major T39
18. J.M. Sperger – Sonata D – major T40
19. G.P.Telemann – Sonata a-minor
20. G.P.Telemann – Sonata D-major
21. G.P.Telemann – Sonata e-minor
22. G.P.Telemann – Sonata f-minor
23. A. Vivaldi – Sonata nr 1, B– major
24. A. Vivaldi – Sonata nr 2, F-major
25. A. Vivaldi – Sonata nr 3, a-minor
26. A. Vivaldi – Sonata nr 4, B-major
27. A. Vivaldi – Sonata nr 5, e-minor
28. A. Vivaldi – Sonata nr 6, B-major

Jeden z następujących utworów do wyboru:

1. G. Bottesini – „Elegy” D-major
2. G. Bottesini – „Reverie”
3. G. Bottesini – „Melody”
4. R. Glier – „Intermezzo”
5. R. Glier – „Scherzo”
6. R. Glier – „Prelude”
7. S. Koussevitzky – „Walz”
8. S. Koussevitzky – „Andante”
9. S. Koussevitzky – „Sad Song“
10. S. B. Poradowski – „Romanse”


Finał Kategoria Starsza

1. G. Bottesini – „Allegro di Concerto alla Mendelssohn”
2. G. Bottesini – Concerto h – minor
3. G. Bottesini – Concerto f sharp - minor
4. A. Cwojdzinski – Concerto
5. K. D. von Dittersdorf – Concerto D – major (E – major)
6. F.A. Hoffmeister – Concerto Nr 3 D – major
7. T. Kassern – Concerto op.12
8. S. Koussevitzky – Concerto f sharp -minor
9. E.L. Larsson – Concerto
10. V. Mortari – „Rapsodia Elegiaca”
11. V. Mortari – „Concerto per F. Petracchi”
12. S. B. Poradowski – Concert op. 26
13. F. Proto – „A Carmen Fantasy”
14. P. Radko – Concerto
15. P. Ramsier – „Divertimento Concertante”
16. N. Rota „Divertimeto Concertante”
17. J. M. Sperger – Concerto Nr 11 A – major
18. J.M. Sperger – Concerto Nr 15 D – major
19. S. Tubin – Concerto
20. J. Vanhal – Concerto D – major (E – major)


Finał Kategoria Młodsza:

1. G. Bottesini – Concerto B – minor
2. D. Dragonetti – Concerto A – major
3. C.D.von Dittersdorf – Concerto E – major
4. F.A. Hoffmeister – Concerto Nr 1 (or 2) D – major
5. K. Stamitz – Concerto
6. S. Koussevitzky – Concerto F sharp
7. E.L. Larsson – Concerto
8. V. Pichl – Concerto
9. K. Stamitz - Concerto
10. J. Vanhal – Concerto D – major (E- major)

*Uczestnik Konkursu, który życzy sobie grać w stroju solowym zobowiązany jest do dostarczenia transponowanej partii fortepianu nie później jak na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Konkursu w przypadku jeżeli nie przyjeżdża z własnym akompaniatorem i jeżeli akompaniament jest niepublikowany w stroju solowym.
*Punktacja dla wszystkich etapów będzie zawarta w następujących, nie limitowanych czynnikach:
stopień trudności i właściwy dobór repertuaru, jakość i głębia wyrazu (zarówno techniczna jak i muzyczna),
sceniczna sylwetka i prezencja, rzetelność wykonania i kontakt z publicznością.
*Cały repertuar należy wykonać z pamięci za wyjątkiem utworu obowiązkowego w pierwszym etapie i Sonaty w drugim etapie
*Finalistom towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Symfoniczna
Wszelkie zmiany w repertuarze uczestnika będą akceptowane jedynie przed 1 maja 2008.

Akompaniament

Organizatorzy Konkursu zapewniają uczestnikom akompaniatorów. Uczestnicy nie mają prawa kwestionować akompaniatorów przydzielonych przez organizatorów Konkursu.
Uczestnicy mogą przyjechać z własnymi akompaniatorami, ponosząc koszty ich podróży i zakwaterowania we własnym zakresie.
Każdemu uczestnikowi gwarantuje się 60-minutow1 próbę z akompaniatorem. Szczegółowy plan prób z akompaniatorami zostanie podany przez organizatorów na tydzień przed rozpoczęciem Konkursu.

 Kolejność uczestnictwa w Konkursie

W każdym etapie uczestnicy osobiście losują kolejność występu. W razie nieobecności uczestnika – losowania dokonuje przewodniczący Jury.
W razie niegotowości uczestnika do gry w wyznaczonej losowaniem kolejności, kandydat traci prawo udziału w Konkursie.

Nagrody

Kategoria Starsza

• I Nagroda 15.000 PLN
Nagroda Grand Prix Prezydenta Wrocławia
• II Nagroda 10.000 PLN
ufundowana przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego
• III Nagroda 8.000 PLN
ufundowana przez Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Kategoria Młodsza

• I Nagroda 8.000 PLN
ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• II Nagroda 6.000 PLN
• III Nagroda 3.000 PLN
ufundowana przez Producenta Strun „Presto”

Pięć Nagród Specjalnych:
• Nagroda – 1.000 USD – ufundowana przez Maestro Gary Karra dla najwybitniejszej osobowości artystycznej Konkursu w Starszej Kategorii
• Nagroda – smyczek mistrzowski - ufundowana przez Zdzisława M. Prochownika dla najwybitniejszej osobowości artystycznej Konkursu w Młodszej Kategorii
• Nagroda imienia Adama Bronisława Ciechańskiego – pokrowiec na kontrabas - ufundowana przez Firmę „Ewpol” za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Starszej Kategorii
• Nagroda imienia Tadeusza Pelczara – pokrowiec na kontrabas – ufundowana przez Firmę „Ewpol” za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Młodszej Kategorii
• Nagroda imienia Wiktora Gadzińskiego – 800 PLN – ufundowana przez Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów dla najMłodszego polskiego uczestnika w Drugim Etapie Konkursu w Młodszej Kategorii.
Kwoty nagród podlegają opodatkowaniu. Na podstawie oceny poziomu Konkursu Jury ma prawo zmiany układu nagród, z zastrzeżeniem, że poszczególne nagrody nie mogą być niższe ani wyższe od podanych w regulaminie. Wszyscy bior1cy udział w Konkursie otrzymają dyplomy uczestnictwa.

Rejestracja i transmisja Konkursu

Wykonania konkursowe wszystkich 3 etapów wraz z Koncertem Laureatów są otwarte dla publiczności.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do rejestracji audio i video wszystkich koncertów i wydarzeń w czasie trwania Konkursu oraz do użycia tych nagrań do celów archiwizacji oraz reklamy Konkursu. Nagrania mogą być publicznie odtwarzane i rozpowszechniane bez dodatkowej zgody wykonawców. W szczególności organizatorzy rezerwują sobie prawo odrębnego upoważniania stacji radiowych i telewizyjnych do rejestracji transmisji wszystkich wydarzeń konkursowych. Uczestnikom Konkursu nie przysługują z tego tytu3u żadne roszczenia do wynagrodzenia.
W przypadku wykorzystania nagrań dla celów komercyjnych, nagrania te będą przedmiotem dalszych negocjacji.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Rezerwacji noclegów i wyżywienia uczestnicy Konkursu dokonują i pokrywają we własnym zakresie.

Rozstrzygnięcia regulaminowe

W przypadku rozbieżności w interpretacji Regulaminu Konkursu o rozstrzygnięciu wątpliwości
decyduje tekst Regulaminu Konkursu w języku polskim.

Copyright © 2018 World Bass Festival